Bakos Péter
Cichlasoma cf portalegresis (Hensel 1870)
Magyar neve: Port akara
Nem a legszínesebb amerikai faj, mely ékesíti akváriumunkat. Mégis kedves lehet azok számára akik ezt a halat tartani fogják. Társas lényként nem hiányozhat egy nyugodtabb hangulatú akváriumból.
Hazája Paraguay, Bolivia, Brazilia-Rio Grande Do Sul folyóinak lassú áramlású, sekély partvonala.
Nem túl látványos hal. Színe szürkés, ezüstös, néha barnás alapon, irizáló zöld, kék. A testén hosszában egy halvány fekete sáv fut végig, oldalán és farktövében egy kis fekete folt található. A pikkelyek nagyok, és a pikkelyek szegélye fekete, mely néha ez hol jobban, hol kevésbé látszik.
Ahogy a hal forgolódik az akváriumban, a szivárvány minden színe megcsillan kopoltyú fedőjén.
Teste zömök, magas íves hát, rövid csapott fej, oldalról nézve már-már egy szabályos tojást formál. A hát és farok alatti úszó enyhén mintás, világoskék színü, nagyok zászlósak, a hím úszói nyúltabbak.
A nőstény színe majdnem azonos, kicsit sötétebb, nem annyira irizál. Az azonos korú nőstény kisebb. A hím max 20 centire nől meg.
Barátságos, társaságot igénylő hal. Sosem agresszív, megvédeni magát csak olyan halakkal szemben képes, melyek nem túl rámenősek, ilyenkor a fenyegetővel szemben feszít, és rezeg, és néha akkorákat 'pattan' a testével, hogy szinte hallható az akvárium előtt.
Ez a bátortalan viselkedés íváskor sem lesz nagyon másképpen.
Ajánlatos olyan halakkal együtt tartani, melyek hasonló mérettel rendelkeznek, egymással szelídek.
Egyes netes források területőrzőnek írják le. Saját tapasztalatom azonban nem fedi ezt az álláspontot. Egy kitartóbb, agresszívebb hal, hamar el tudja üldözni. Az összekapaszkodós veszekedések nagyon ritkák, csak a fiatal, még vehemensebb halaknál fordúl elő.
Az akváriumban általában nem őriznek, nem választanak külön területet. Erre gyakorta csak ívás alkalmával kerül sor. Nálam többnyire olyan helyeket választottak, melyek kevébé zártak, de mégis jól őrizhető. Előszőr furcsáltam, hogy ennyire ugymond nyitott helyet választottak az íváshoz, később rájöttem, hogy valószínüleg azért, mert már messziről észreveszik az érdeklődő halakt, még a szándék kialakulásakor megpróbálhatja megfordulásra késztetni a próbálkozó halakat. Ez jó módszernek tünik, egy nem zsúfolt akváriumban.
Ajánlott akvárium méret min 250 liter egy párra, de társaságot mindenképpen igényel. Anélkül a hal depressziós, passzív, apatikus viselkedésű. Az akvárium szélei, sarkai legyenek nyíltabbak, nem zsúfoltan berendezett. A társ halak pedig leginkább az akvárium közép, és felső rétegeit használják. Így nyugodtabban választanak maguknak helyet.
Nálam ívásra is akkor került sor, ha nem volt egyedül a pár.
A vízre kicsit igényesek. Minimálisan lágyabb vizet kedvelnek, ilyen vízben ívnak is. A hőmérséklete min 24 fokos legyen, íváshoz 26 -29 fok.
A víz legyen kristálytiszta, rendszeresen cserélt, oxigén dús.
Ha sikerül, egy területet megtartani, a fiú rezegve, feszítve udvarol a lánynak, aki azzal jelzi hajlandóságát, hogy közben letakarítja a választott lapos sima felületű követ.
Az ikrák száma elérheti az 500-at is. Általában jó szülők, de egyes esetekben a pár megeszi az ikrákat. Nálam szinte minden alkalommal. Hogy ezt mi váltja ki belőlük, nem sikerült kiderítenem.
Éppen ezért ha ezt látjuk, az ikrákat vegyük el, és keltessük a szülők nélkül.
Az etetésük nem igényel semmi pluszt. Jó minőségű száraz, rendszeres élő, illetve fagyasztott eleség mellett kapjanak zöld táplálékot is. A színeiket ilyen táplálás mellett mutatják igazán.
Ne feledjük! Néha annyira vehemensen védik magukat, hogy azt gondolnánk róla, hogy egy erős hal. De nem az. Soha ne rakjuk olyan társaságba, ahol elverhetik. Egy portalegrensis, ha megadja magát, igazi zsákmánnyá válik. Nehezen viselik a terrort, ilyenkor a halaink látványosan depressziósok lesznek.
Hasonlóan nehezen viselik a magányt. Saját tapasztalatom szerint egy 5-6 fős társaság már megfelel nekik. Ahogy bekerültek a társak, ívni kezdtek.
Továbbá láttam, és mások is mesélték, mennyire visszahúzódó lesz a hal, ha elveszíti a párját. Egyedűl maradt a hímem, ezután nem ismertem rá. Keveset úszott, gyakran egy helyben üldögélt, keveset, máskor egyáltalán nem evett. sok idő telte l, mire kicsit aktívabb lett, de mióta nincs nősténnyel, teljesen megváltozott.
Ezért nagyon vigyázunk hímre, nőstényre!
|